Alzheimer ile Yaşayan İnsanlar İçin En İyi On Aktivite

Alzheimer ile Yaşayan İnsanlar İçin En İyi On Aktivite

Alzheimer ile yaşamak, daha büyük gruplarla etkileşime girmeye çalışırken kafa karışıklığına, strese ve utanmaya neden olabilir. Alzheimer’ın kronik, ilerleyici dejeneratif bir hastalık olduğunu anlamak önemlidir. Zamanla, hastalar başkalarıyla zor iletişim kurabilir. Bu, Alzheimer hastasının konforlu ve mutlu bir hayat yaşayamayacağı anlamına gelmez. Aşağıda, Alzheimer ile yaşayan birinin yaşam kalitesini daha iyi hale getirmek için on basit öneri bulunmaktadır. Alzheimer aktiviteleri, hastaları meşgul edecek ve rahatlıkla yapacakları aktivitelerden oluşur. Ayrıca endişeli veya üzgün bir Alzheimer hastasını sakinleştirmeye yardımcı olabilecek aktivitelerdir.

Alzheimer Hastaları İçin Aktiviteler

1. Müzik

Birine en sevdiği dönemden Alzheimer müziği çalmak, onlara neşeli anları hatırlatacak ve onlar için bir rahatlama ve dinginlik hissi yaratacaktır. Günün farklı anları için müzik çalmayı deneyin. Mutlu, neşeli müzik, öğleden sonra dans seansı için mükemmel olabilir. Bu onları hareket ettirecek, biraz egzersiz yapmanın eğlenceli bir yolu olacaktır. Gün boyunca dinlenirken rahatlatıcı müzik çalın.

2. Yürüyüşe Çıkın

Doğada yürüyüş yapmak Alzheimer ile yaşayanlar için çok faydalı ve sakinleştirici bir aktivite olabilir. Egzersiz yapmak, açık havada eğlenmek ve doğanın güzelliğine erişmelerini sağlamak için harikadır. Yürüyüşe hazır olduklarından emin olun. Hareketliliklerine bağlı olarak onları bir yürüteç veya tekerlekli sandalye ile yanınıza alabilirsiniz. Rahat ve giymesi kolay, ancak aynı zamanda onları güvende tutacak uygun ayakkabılar giydirin.

3. Ev İşleri

Ev işleri yapmak, Alzheimer ile yaşayan biri için günlük bir rutini sürdürmenin ve kendi alanını temiz tutarak hayatlarının sorumluluğunu almalarını sağlamanın harika bir yoludur. Onlara katlayacakları giysiler ya da tedirgin olduklarında alıp tozlarını alabilecekleri bir toz bezi vermek kadar kolay olabilir. Temizlik meditatif bir aktivite olabilir ve kafa karışıklığından kaynaklanan stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Bulmacalar

Şekiller ve renklerle basit bulmacalar yapmak, zihni aktif tutmaya yardımcı olan beyin ve duyusal uyarım sağlar. Kelime oyunlarından basit resimlere kadar birçok farklı bulmaca türü vardır. Bulmacayı biliş düzeyleriyle eşleştirin.

5. Boyama

Resim yapmak ve sanat projeleri yapmak, Alzheimer ile yaşayan birinin yaratıcı olmasını sağlar ve ince motor becerilerini keskin tutmasına yardımcı olur. Uzun Süreli Bakım Tesislerinde genellikle bir sanat ve zanaat odası veya günlük sanat zamanı vardır. Sevdiğiniz kişi bu tesislerdeyse, hemşirelere bu saatlerin ne zaman olduğunu sorun ve sevdiklerinizin etkinliğe katılabilmesi için bir takvime işaretleyin.

6. Yemek Pişirin

Çok fazla malzeme içermeyen çok basit bir yemek pişirmek, Alzheimer hastasını aktif tutmanın harika bir yoludur ve kendilerini başarılı hissetmelerine yardımcı olur. Birçok yaşlılık programının içinde bir pişirme öğesi vardır. Onlar için bir program yapmak için yemek pişirme etrafında dönen herhangi bir aktivite veya program bulabilecek misiniz bir bakın.

7. Anı Videoları İzleyin

Bu, geçmişi hatırlamanın ve hasta için güzel anılar biriktirmenin harika bir yoludur. Ev videolarındaki tanıdık yüzler, sevdiklerinizin hatırlamalarına yardımcı olacaktır. Ayrıca yeni yüzler yerine tanıdık yüzler görürlerse daha az kafa karışıklığına neden olur. Aile ev videoları, uzun bir hikaye dizisini takip etmek yerine kısa klipler izlemelerine olanak tanır.

8. Kişisel Eşyaları Düzenleyin

Hastaların geçmişine bağlı olarak, onları geçmişlerinden gelen şeylerin basit organizasyonuna dahil edin. Örnekler: büro malzemeleri düzenlemek, okumayı sevdikleri kitapları düzenlemek, fotoğrafları düzenlemek vb.

9. Bahçıvanlık

Bahçıvanlık, tekrarı içeren ve yapması kolay, çok sakinleştirici bir aktivitedir. Bahçede çalışmak, Alzheimer ile yaşayanlara, onları doğada dışarı çıkaran güzel bir günlük aktivite de verir.

10. Akvaryum

Balık izlemek çok sakinleştiricidir ve iyi bir sohbet sağlar. Bu, Alzheimer’ın bir süre kendi başlarına kalmalarına izin verecek, ancak yine de sakinleştirici bir şekilde eğlenmelerini sağlayacak harika aktivitelerinden biri.

Alzheimer ile yaşayan insanların, azalan bilişleri onları kapana kısılmış hissetmelerine neden olduğu için çok kolay hüsrana uğrayabileceklerini ve utanabileceklerini hatırlamak önemlidir. Hastalar, katıldıkları faaliyetlerden sorumlu olmalıdır. Seçeneklere ve seçim özgürlüğüne sahip olmak, kendilerini daha güçlü hissetmelerine ve hayatlarını daha fazla kontrol etmelerine yardımcı olur. Kontrolde daha fazla hissetmelerini sağlamanın birçok yolu vardır. Onları günlük işlerin kontrolünde tutmak, kendilerini daha iyi ve daha rahat hissetmelerini sağlayacaktır.

UZMANLARIMIZA SORUN