Check-Up

Sağlıklıysanız, hayalleriniz gerçeğe dönüşür...
Her bireyin isteğidir sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek. Hayallerinizin gerçeğe dönüştüğü, güzel bir geleceğin olmazsa olmazıdır sağlık. Bunun için erken dönemde harekete geçerek düzenli aralıklarla Check Up yaptırmayı aksatmayın.  Erken teşhis ile olası önlenebilir hastalıkların önüne geçmek, teşhis ve tedavi imkanına sahip olmanın yolu düzenli aralıklarla Check Up yaptırmaktan geçiyor.

Check Up Nedir?

Check Up programları, genellikle sağlığında bir şikayeti bulunmayan bireylerin, kalıtsal yapı ve yaşamsal şartları da dikkate alınarak, olası hastalıklarının erken dönemde tespiti ve bu tespit sonucunda önlem alınmasını hedefleyen, düzenli aralıklarla yapılan bir sağlık taramasıdır.

Check Up programları sayesinde, ileri evrelerde tespiti halinde tedavisi zorlaşan hastalıkların erken teşhis edilmesiyle tedavide başarı oranları da artmaktadır.

Neden Check Up Yaptırmalısınız?

İleride hastalığa dönüşebilecek olan riskleriniz belirlenir. Bu doğrultuda düzenli uygulanan  Check Up programları sayesinde hastalıklarınızın erken teşhisinde ve tedavi edilmesinde büyük önem arz ediyor. Eğer;

 • Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürme hedefiniz varsa
 • Kendinizi sağlıklı hissetmek ve hissettiğiniz kadar sağlıklı olmak istiyorsanız
 • Yoğun ve stresli yaşam koşulları içinde sık aralıklarla sağlığınıza zaman ayıramıyorsanız
 • Aile öykünüz kanser, kalp damar hastalıkları, kalıtsal hastalıklar varsa ve bu sizi kaygılandırıyorsa
 • Tüm bunlar için yapılması gerekenleri bilmek istiyorsanız
 • Bir çok hastalığınızı erken teşhis edip kolaylıkla tedavi olmak istiyorsanız düzenli periyotlarla bir Check Up programına katılmalısınız.

Check Up Programları ile Amaçlanan Nedir?

Kişinin yaşam kalitesini ve standartlarını etkileyebilecek kronik hastalıklar grubunda yer alan kanser, diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol gibi risk gurubunda bulunan hastalıkların yanı sıra diğer hastalık türlerinin de erken dönemde  tespitini sağlanarak  gerekli tedbir ve tedavilerinin uygulanmasına olanak sağlar.

Check Up Programları Bir Zorunluluk mudur?

Elbetteki Check Up programları bir zorunluluk değildir. Ancak sağlıklı  ve kronik hastalıklara yakalanmadan yaş almak için düzenli Check Up yaptırmak önemlidir.

 

Ne Zaman ve Hangi Periyotlarla Check Up Yaptırmalısınız?

Bireylerin genel olarak herhangi bir şikayeti yoksa hekimlerimizin yaş gruplarına göre     Check Up periyotları önerisi;

 • 20’li yaş gruplarında kan şekeri, kolesterol, kan basıncı değerleriniz ile genel muayenenizi yılda 1 kez yaptırabilirsiniz. Bu verileriniz normal sınırlarda çıkarsa 30 yaşına kadar her 5 yıllık aralıklarla bir

Check Up programına katılabilirsiniz.

 • 30 ila 40 yaş aralığında 3 yılda 1 kez,
 • 40 yaş itibariyle ise her yıl düzenli olarak bir Check Up programını katılmalısınız.

Yaş alma ile birlikte bireyin hastalanma ve kronik hastalık sahibi olma riski günden güne artış gösterdiğinden Check Up ve Sağlıklı Yaşam Programlarının da önemi artmaktadır.

 

Check Up Sırasında Yapılan Genel İşlemler Nelerdir?

Hastamıza uygulanacak check up programının kapsamına, eşlik eden bir hastalığının olup olmadığına, yaş, cinsiyet ve etnik kökenine göre yapılacak işlemler kişiye özeldir ve değişkenlik gösterebilir.

Genel hatlarıyla aşağıdaki işlemler uygulanır;

Hekim tarafından yapılacak detaylı fizik muayene ve tetkik sonuçlarına göre sonuç görüşmesi, uygulanacak testlere karar  verme, gerekli konsültasyon kararlarının alınması ve sonuçların değerlendirilerek hastaya  özel bir tavsiye planın oluşturulması sağlanır.

Kan testlerin sonuçları ile bireyin genel hatlarıyla; metabolik, hormonal, hematolojik durumu ve organlarının nasıl çalıştığı belirlenir.

Radyolojik tetkiklerin başında ise röntgen ve ultrason incelemeleri gelir. Organların görüntülenmesi amacıyla yapılan bu işlemlere ihtiyaç halinde ek tetkikler de eklenebilir.

Solunum fonksiyon testlerinde ise solunum sisteminin nasıl olduğu ve akciğer kapasitesi çalışırken ölçümlenir.

Kardiyolojik incelemeler ile kalbin genel yapısı ve çalışma mekanizmasında bir aksaklık olup olmadığı kontrol edilir.

Endoskopik görüntüleme işlemlerindeki amaç ise, özellikle mide bağırsak sistemini görüntülemek ve gerekli hallerde örnek alabilmektir.

Check Up Programınıza Gelmeden Önce Yapılması Gerekenler…

 • Randevu saatinize en az 10-12 saatlik açlık ile gelmenizi öneriyoruz.
 • Kadın misafirlerimizin hamilelik şüphesi varsa işlemlere başlamadan önce mutlaka sağlık personellerimize bildirmelisiniz.
 • Daha önce yapılmış herhangi bir tetkikiniz varsa bu sonuçlarınızı beraberinizde getirmenizi rica ediyoruz
 • Alkol ve kafeini en az bir gün önceden kesmelisiniz.
 • Son 24 saat içinde bedeninizi zorlayan spor aktivitelerinden kaçınmalısınız.
 • Eforlu EKG tetkiniz için gelirken koşuya uygun bir ayakkabı ve yedek bir  rahat kıyafet getirmenizde fayda vardır.
 • Test yaptıracak olan kişinin iki gün süre ile hayvansal gıdalardan uzak kalması gerekmektedir.

Her türlü soru ve sorununuzda Çağrı Merkezi ve Check Up Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.