Medistanbul Hastanesi

Hasta Hakları Ve Sorumlulukları

Medistanbul Hastanesi olarak amacımız, hastalığınız ile ilgili en iyi sağlık hizmetini sunarak en kısa sürede iyileşerek, sağlıkla taburcu olmanızı sağlamaktır. Hasta olarak hak ve sorumluluklarınızı biliyor olmanız, aldığınız sağlık hizmetinin kalitesini arttırarak, sağlığınızın korunmasını sağlayacaktır. Medistanbul Hastanesi olarak sorumluluklarınızı size hatırlatıp haklarınızı da korumayı taahhüt ediyoruz.

Hasta hak ve sorumluluklarınızla ilgili tüm sorularınızı; “Hasta İlişkileri” birimimizdeki yetkililerimize, hekiminize ve bire bir hizmet aldığınız kişi veya kişilere sorabilirsiniz. Ayrıca 0850 474 47 47 numaralı çağrı merkezimizden veya  hastailiskileri@medistanbulhastanesi.com’dan mail adresinden bildirimlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

HASTA VE HASTA YAKINLARININ HAKLARI

Sağlık Hizmeti İle ilgili Bilgilendirilme Hakkı:

Tanı, tedavi ve hasta bakım sürecinize ait tüm konularda detaylı bilgi sahibi olmak, hakkınızdır. Aldığınız sağlık hizmeti ve buna bağlı sunulabilecek imkanlar, sağlık hizmetinden ne şekilde faydalanabileceğiniz, tedavinin olası riskleri ve destek tedavilerin riskleri vb. konularda bilgilendirilirsiniz.

Öte yandan size bakım hizmeti veren personeli tanıma, sağlık hizmetinizle ilgili yapılan planlama süreçleri hakkında bilgi alma, tedavi süreciniz boyunca dilediğiniz zaman ikinci bir görüşe başvurma hakkınız saklı kalmaktadır.

Hastalarımız veya hastamız tarafından yetkilendirilmiş başka bir bireyin, hastanın ilgili tıbbi kayıtlarına bir zaman süresince ulaşma hakkı vardır.

 

Tedavi Sürecine Aktif Şekilde Dahil Olma ve Doktor Seçme Hakkı:

Hasta, tanı ve tedavi sürecinize ilişkin tüm kararlarda söz sahibi olmak ve karar verme aşamalarına katılmak, hakkınızdır.

Hastanemizdeki imkanlar çerçevesinde uzmanlarımız tarafından önerilen tedaviye dahil olabilir ve tedavinizin devam etmesini talep edebilirsiniz.

 

Sağlığınıza ilişkin güncel durum ve mümkün olan tedavilerle ilgili bilgi edindikten sonra sizin için planlanmış olan tedaviyi ve tıbbi uygulamaları reddetme hakkınız var. Ayrıca size sağlık hizmetini uygulayacak olan personeli seçebilir ya da yetkililerden değiştirilmesini talep etme hakkına sahipsiniz.

 

Hastanın Rıza (Onam) Verme Hakkı:

Hastamıza uygulanması planlanan tüm cerrahi ve girişimsel işlemler konusunda öncelikle detaylı bilgi edinmek, aydınlatılmış onam vermek ve işlemin sadece size sunulan koşullarda gerçekleşmesine müsaade etmeniz, hakkınızdır.

Hastanemizden ve size sunulacak tıbbi sağlık hizmetlerinizden sorumlu hekim/ler ve diğer sağlık personellerimizden, verilecek medikal bakım ve tedavi uygulama öncesinde, bu süreçle ilgili detaylı bilgi paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

 

Bakım Hizmeti Alma Hakkı:

Hastanemizde ilgi, saygı ve tıbbi özen gösterilerek güven duyacağınız bir ortamda bakım hizmetinizi almak, hakkınızdır. Bakım hizmetinizi, değerleriniz ve inançlarınıza saygı gösterilerek, hiçbir şekilde ayrımcılığa maruz kalmadan alma hakkına sahipsiniz.

 

Özel Hayata Saygı ve Mahremiyet Hakkı:

Özel hayatınızın gizlilik sınırlarının korunması ve mahremiyetinize saygı gösterilmesini istemek, hakkınızdır. Medistanbul Hastanesi’nde etik değerlerimiz gereği hastalarımızın mahremiyetlerinin  ve  özel hayatlarının gizlilik kurallarıyla uyumlu olarak korunmasıyla ilgili son derece hassas davranılmaktadır. Hastalarımız, sağlık hizmetlerimizden yararlandıkları süreç boyunca mahremiyetlerine saygı gösterilmesini, kişisel bilgilerinin gizlilik kurallarınca  ve güvenli şekilde korunmasını, sadece izin verdikleri koşullarda, onay verdikleri kişilerle paylaşılmasını talep edebilirler.

 

Takdir ve Şikayet Etme Hakkı:

Aldığınız sağlık hizmetinizle ilgili sorunlarınızı, eleştiri ya da takdir ettiğiniz yönleri, öneri ve iyi temennilerinizi de bizlerin size sunacağı hizmet kalitesini arttırmak adına paylaşmak hasta  hakkınızdır.  Bu görüşlerinizi bizlerle paylaşmanız için ise Medistanbul Hastanemizin “Ayaktan ve Yatan Hasta Memnuniyet Anketi”ni doldurabilirsiniz. Ayrıca Hasta Hakları birimimizle  her daim iletişime geçebilirsiniz.

 

HASTALARIMIZ VE HASTA YAKINLARININ SORUMLULUKLARI

Sağlık Durumunuz ve Aldığınız Sağlık Hizmetleri Hakkında Bilgilendirme Sorumluluğu:

Medistanbul Hastanesi ekibimiz, hastanemize başvuru yaptığınız zaman, bu başvuruya neden olan sağlık sorunlarınız, geçirilmiş hastalıklarınız, daha önce hastanemizden aldığınız sağlık hizmetleri ve kullandığınız ilaçlar hakkında hekiminizi ve  sağlık personelimizi detaylı, eksiksiz ve doğru bilgilendirmeniz önemlidir.

 

Tedavi Süreçleri ve Alınan Sağlık Hizmetine İlişkin Bilgilendirilme Sorumluluğu:

Hastalarımıza sunulan bakım ve tedavi hizmetlerini en ideal şekilde sağlamak amacıyla hastalarımızın ve yakınlarının tedavi planına yönelik yapılan tüm uygulama ve işlemlerle ilgili sağlık ekibimizle eksiksiz ve doğru bilgilerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.

 

Sağlık Hizmetlerine İlişin Kararlara Katılımcı Olma Sorumluluğu:

Hastalarımızın ekiplerimizi eksiksiz ve doğru bilgilendirmesinin yönlendirmesiyle uzmanlarımız ve sağlık personelimiz, tanı ve tedavi sürecine ilişkin en ideal ve etkili önerilerde bulunmak ve tedavinizi ve/veya ilaçlarınızı düzenlerken sizin için en uygun planlamayı oluşturmak amacındadırlar. Bu süreç içerisinde alacağınız sağlık hizmetine ilişkin kararlarda sizin de katılımcı olmanızı bekliyoruz.

 

Sağlık Çalışanlarımızın Önerdiği Tedavi ve Uygulamaya Uyum Gösterme Sorumluluğu:

Önerilen  bakım ve  tedavi hizmetinizin daha etkili olabilmesi için tıbbi tedaviye karar alma  sürecine sizin de katılmanızı bekliyoruz. Özellikle tedavinizin yöntemine ilişkin süreci tam  ve doğru şekilde anlamanız çok çok önemlidir. Eğer yeterli bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyorsanız ya da bazı kaygılarınız varsa bunu hekiminiz ve sağlık ekibimize bildirmenizi önemle rica ediyoruz. Sağlık ekibimizin uygulamanızı istediği yönlendirmelere uygun davranmanızı ve  ilgili tedavi planınınızı uygulayamadığınızda sağlık ekibimizi mutlaka bilgilendirmenizi istiyoruz.

 

Hastane Kurallarımız ve Uygulamalarımız

Hasta, hasta yakını ve ziyaretçilerden hastanemizdeki hastaların öncelikli olarak sağlığı, güvenliği ve konforu için hastanemizin kural ve uygulamalarına uygun davranmalarını bekliyoruz.

Hastane ziyaret saatlerimiz özel bir kural belirlenmediği sürece 10:00 ila 22:00 saatleri arasındadır. Tüm Yoğun Bakım ve Pediatri servislerimiz için bu saatler farklılık gösterebilir. Hastalarımız ve misafirlerimizin sağlığını korumak adına odalarda aynı anda en fazla iki kişiyi ziyaretçi kabul edebiliyoruz.

Medistanbul Hastanesi’nde sigara gibi tütün mamullerinin içilmesi yasaktır.

Cep telefonları, sağlık bakım hizmetlerinde kullanılan bazı cihazlara ve  teknik donanıma zarar verebilmektedir. Bu nedenle telefonlarınızı mümkün olan en az sıklıkta kullanmanızı, özellikle radyoloji alanında, hasta odaları ve giriş katlarında, girişte telefonla konuşmanızı rica ediyoruz.

Hastalarımızın sağlığı ve güvenliği açısından hastanemizde hasta odalarına çiçek kabul edilmemektedir.

En ideal ve konforlu atmosferi sağlamak amacıyla hastalarımızın birbirlerinin gizlilik, mahremiyet ve sessizlik gereksinimlerine ihtiyacı olduğu bilinciyle saygı duymalarını bekliyoruz.

Medistanbul Hastanesi çevreye duyarlılıkta hassasiyet gösteren bir kuruluştur. Doğal kaynaklarımızın etkin kullanımı, atık yönetimi amacıyla düzenlenen hastane içi kurallara destek olacağınız uygulamalarda bulunulmasını bekliyoruz.