Kırık Kalp Sendromu (Kardiyomiyopati)

Kırık Kalp Sendromu (Kardiyomiyopati)

Kırık bir kalp duyduğumuzda çoğumuz gerçek tıbbi bir problemden çok, duygusal bir tepki olduğunu düşünürüz. Halbuki “Kırık Kalp Sendromu”, kalbin kas dokusunu etkileyen bir durum olan stres kaynaklı kardiyomiyopati  veya takotsubo kardiyomiyopatinin yaygın bir adıdır. 1990 yılında Japon araştırmacılar, bu sendroma Japon balıkçılar tarafından ahtapotları yakalamak için kullanılan bir toprak kap olan “tako-tsubo” teriminin adını verdiler. Çünkü bu sendromda, sol ventrikül (kalpteki iki alt odadan biri) şiddetli bir şekilde şişer ve şişmiş ventrikül, toprak çanağa benzer. Belirtiler ve semptomlar kalp krizi ile neredeyse aynıdır ve hastalarda ani göğüs ağrısı, nefes darlığı ve düzensiz kalp atışı görülür.

Kırık kalp sendromu olan çoğu kişinin kalp hastalığı yoktur. Bildirilen vakaların %90’ından fazlası 58-75 yaş arası kadınlardır. Genellikle ölümcül olmasa da vakaların yaklaşık %20’sinde kalp yetmezliğine neden olur. Neyse ki, etkilenen insanların çoğu kalp kaslarında kalıcı bir hasar olmaksızın hızla iyileşir.

Kırık Kalp Sendromunun nedeni nedir?

Spesifik bir nedeni belirtilmese de, stresin bu sendrom için tetikleyici olduğu biliniyor. Mevcut veriler, adrenalin gibi stres hormonlarının kalbe girip kas hücrelerinde ve kan damarlarında değişiklikleri tetiklediğini göstermektedir. Bu değişiklikleri, sol ventrikülün düzgün çalışmasını engeller. Kardiyomiyopati kötüleştikçe, zayıflamış olan kalp kan pompalayamaz veya normal bir elektriksel ritmi sürdüremez. Sonuç, kalp yetmezliği veya anormal bir kalp atışı (aritmi) olabilir. Zayıflamış bir kalp, kalp kapakçığı sorunları gibi başka sorunlara da neden olabilir.

Tetikleyiciler

  • Stres
  • Sevilen birinin ani kaybı
  • Bir işten kovulmak
  • Bir otomobil kazası
  • Ani ciddi bir hastalık
  • Ev içi şiddet
  • Kasırga veya kasırga gibi doğal bir afetten kaynaklanan acil tehlike, kayıp veya yaralanma

Kırık kalp sendromunun tedavisi

Kırık kalp sendromunun tedavisi diğer kalp damar hastalıklarından farklıdır. Kalp krizini tedavi etmek için sıklıkla kullanılan balon, stent ve ameliyat gibi prosedürler bu sendrom için etkili tedaviler değildir. Standart tedavi, esas olarak kardiyomiyopatinin semptomlarını ve etkilerini yönetmektir. İlk evrede, genellikle, hastanede kalmak gerekir. Daha sonra, yaklaşık 90 gün boyunca, hastalara konjestif kalp yetmezliğini tedavi etmek için kullanılan ilaçların aynısı reçete edilir. Çoğu hasta 30-90 günde iyileşir.

 

UZMANLARIMIZA SORUN