İletişim hattımız ile 7/24 size destek veriyoruz

0850 474 47 47

Uzman obezite cerrahi ekibimiz ile tedavi sürecinde yanınızdayız

Hekiminize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz 1 yıl boyunca sizi takip ediyoruz

Çalışma Saatlerimiz

 • Pazartesi-Cuma09.00 - 17:00 pm
 • Cumartesi09.00 - 14:00 pm

Obezite nedir?

Obezite, sağlığı bozabilecek ve hayati tehlikeye yol açabilecek miktarda yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. Vücut kitle indeksinin (kg/m2) 25’in üzerinde olması fazla kilo, 30’un üzerinde olması ise obezitedir.

about

Obezitenin sebepleri nelerdir?
Obezite, vücuda alınan kalori ile vücudun harcadığı kalori arasındaki dengesizliğin bir sonucudur. Yağ ve şeker tüketimindeki artış ve egzersiz miktarındaki azalma nedeniyle hormonal mekanizmalar enerjiyi depolama yönünde çalışır. Birey bu yaşam tarzına devam ederse önce fazla kilolu, sonra da obezite sınıfına ilerler.

Obezitenin sonuçları nelerdir?
Kardiyovasküler hastalıklar (En sık ölüm sebebi)
Diyabet (Tip 2)
Uyku bozuklukları (Uyku Apne Sendromu)
Kas iskelet sistemi hastalıkları (Diz ve kalça ekleminde dejenerasyon)
Kanser (Meme, over, prostat, endometrium kolon vs)
Kısırlık

 • 18.5 ve altı: Zayıf.
 • 18.5 - 24.9: Normal kilolu.
 • 25.0 - 29.9: Fazla kilolu.
 • 30.0 - 34.9: Obez (1. derece obezite)
 • 35.0 - 39.9: Aşırı obez (2. derece obezite)
 • 40 ve üstü: Morbid obez (3. derece obezite)

Obezite cerrahisi kimlere uygulanır?

Uzun süre diyet ve spor yöntemleri ile kilo verememiş obez bireyler cerrahi için adaydır. Günümüzde bariatrik cerrahi için yaş sınırı genişletilmiştir. Hastanın preoperatif değerlendirmesi titizlikle yapılmalı ve mevcut durumu göz önünde bulundurularak uygun cerrahi yöntem hasta ile birlikte seçilmelidir. Geçmişte sadece 18-65 yaş arasında yapılan cerrahiler, uygun hasta grubunda, adölesan (13-18 yaş) dönemde ve geriatrik (65 üzeri) dönemde de uygulanabilir. Her obez bireye tek tip ameliyat uygun değildir. Ameliyat türü hastaya göre değişmektedir.

Obezite cerrahisine hazırlık süreci nasıldır?
Hastalar ameliyat öncesi süreçte vücut kitle indeksi, yağ oranı, böbrek ve karaciğer fonksiyonları, kalp ve akciğer fonksiyonlarını içeren geniş bir değerlendirmeden geçerler. Daha önce geçirdiği abdominal ve diğer cerrahiler, bilinen hastalıkları ve aldığı tedaviler değerlendirilir. Kişinin sahip olduğu ancak farkında olmadığı hastalıklar açısından gerekirse ek değerlendirmeler yapılır. Gastroskopi ile yemek borusu, mide ve oniki parmak barsağı değerlendirilir. Tüm bu veriler eşliğinde kişiye en uygun olan cerrahi yöntem belirlenir.

Obezite Cerrahisi nasıl yapılır, süreçte nelerle karşılaşılır?
Cerrahi Genel Anestezi altında gerçekleştirilir. Laparoskopik (Kapalı) yöntemle 4 veya 5 adet en büyüğü 1 cm’ilk kesilerle yapılır. Uygulanan cerrahi tipe göre işlem göre 30 dakika ile 90 dakika civarında sürer. Hasta uyandırma odasında derlendikten sonra odasına alınır. Ameliyattan 6-8 saat sonra hasta kalkıp gezmeye başlar. 2 gece hastanede kaldıktan sonra sıvı beslenme başlanır. Ek problem saptanmazsa hasta taburcu edilir ve hasta sosyal ve iş hayatına döner. 15 gün sıvı diyet, 15 gün püre kıvamında diyetle beslenir. İlk ay sonrasında kişi normal kıvamda beslenmeye geçebilir.

Obezite tedavi ekibimiz

Tecrübeli kadromuz ile hizmetinizdeyiz

banner

Ücretsiz ön görüşme için randevu alın

  HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN SİZİ ARAYALIM

  Uzman Obezite Cerrahi Ekibimiz ile tedavi sürecinde yanınızdayız

  Hekiminize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz 1 yıl boyunca sizi takip ediyoruz