Medistanbul Hastanesi

Büyümüş Prostat İçin Yeni Bir Umut

Prostat büyümesi, 50 yaş üstü erkeklerde oldukça yaygın bir problemdir. İdrar yapma zorluğu, sık idrara çıkma, geceleri idrara çıkma ve idrar akışında zayıflık gibi semptomlara yol açan bu durum, erkeklerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilir.

REZUM Tedavisinin Avantajları

AVANTAJLARI

Prostat su buharı tedavisi (REZUM), iyi huylu prostat büyümesi (BPH) için yeni ve minimal invaziv bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde, prostat dokusuna kontrollü bir şekilde su buharı uygulanarak fazla doku tahrip edilir ve idrar kanalındaki tıkanıklık giderilir.

REZUM Tedavisi Nasıl Uygulanır?

NASIL UYGULANIR

REZUM tedavisi, genellikle lokal anestezi altında, üretra yoluyla (idrar kanalı) uygulanır. İşlem sırasında, prostat dokusuna özel bir iğne kullanılarak radyofrekans enerjisi ile üretilen steril su buharı prostat dokusuna gönderilir. Su buharı, prostat hücrelerini tahrip ederek doku küçülmesine neden olur. İşlem yaklaşık 10-15 dakika sürer ve hastalar aynı gün evine dönebilir.

 

REZUM Tedavisinin Dezavantajları

Her hasta için uygun olmayabilir. Prostat büyüklüğünün belirli bir sınırın altında olması gerekir. Bazı hastalarda geçici yan etkilere neden olabilir. Diğer BPH tedavilerine göre daha pahalı olabilir.

KİMLERE?

REZUM Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

BPH semptomları yaşayan 50 yaş üstü erkeklere, TURP veya lazer gibi cerrahi işlemleri tercih etmeyen hastalara, Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalara, Anestezi riski yüksek olan hastalara, Ameliyat sonrası cinsel performansı ile ilgili endişeleri olan hastalara rezum tedavisi uygulanabilir

BİLGİ FORMU

    REZUM Tedavisinin Başarılılık Oranı

    REZUM tedavisinin BPH semptomlarını iyileştirmede oldukça başarılı olduğu klinik çalışmalarla gösterilmiştir. Tedaviden sonra hastaların idrar yapma problemlerinde önemli bir düzelme gözlemlenmektedir. Başarı oranı prostat büyüklüğüne ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir.